• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Ekim Sayısı

  Kıymetli Bilim İnsanları,
  Dergimizin 10. sayısı, Nisan ayında yayımlanacaktır. Siz kıymetli bilim insanlarından yazıları ile katkıda bulunmak isteyenlerin en geç 15.03.2020 tarihine kadar  https://dergipark.org.tr/etusbed adresinden makalelerini yüklemeleri rica olunur. Saygılarımızla.

  Dergi Editörleri

  Dikkat: 9. sayımız ile birlikte dergimizin tüm işlemleri Dergipark sistemi üzerinden yapılmaktadır. Lütfen makalelerinizi oraya yükleyiniz.

  Dikkat: Lütfen makalellerinizi dergimizin yazım ve yayın ilkelerine göre düzenleyerek gönderiniz. Aksi takdirde doğrudan reddedilecektir.


  İndeksler

  Dergimiz, 5. sayısı itibari ile ACAR İndeks, SOBİAD Atıf Dizini ve Internation Scientific Indexing (ISI); 6. sayısı itibariyle de CiteFactor Academic Scientific Journals indeksleri tarafından taranmaya başlanmıştır.


  Dergimizin 9. Sayısı

  Değerli Bilim İnsanları,

  Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (ETÜSBED)’nin 9. sayısı 27.10.2019 tarihi itibarıyla yayımlanmıştır.

  9. sayımızda, hakem süreçleri tamamlanan 9 araştırma makalesi yer aldı. Bu sayımızda yer alan edebiyat, eğitim, hukuk, tarih, iktisat, işletme ile alakalı makalelerin ilgililere faydalı olmasını arzu ediyoruz.

  Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (ETÜSBED)’nin 9. sayısına makaleleriyle katkı sağlayan değerli bilim insanlarına, hakemlere, dergimizin yönetim ve yayın kurulunda görev yapan bütün arkadaşlarımıza teşekkür eder; makalelerin bilim dünyasına yararlı olmasını temenni ederiz.

  Doç. Dr. Oğuzhan EKİNCİ

  Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Akif GÖZİTOK


 • Sayaç
 • Online Ziyaretçi : 11
  Bugün Toplam : 56
  Genel Toplam : 331402

Özet


Hegel’in İnsan Anlayışı

Bütün yapıp etmelerin başrolü olan insan üzerine tarih boyunca pek çok şey söylenmiştir. Felsefe tarihi içerisinde de insan; konumu, özellikleri, onu diğer canlılardan ayıran hususlar gibi birçok alanda incelenmeye çalışılmış; düşünürlerin felsefe sistemleri içerisinde detaylı olarak ele alınmıştır. Peki, bu durum tamamıyla sistemli ve bütünlükçü bir yapı arz eden Hegel sisteminde nasıl ele alınmıştır? 19. yy’ın büyük filozoflarından olan Hegel ortaya koyduğu Tin anlayışıyla kendi içinde adeta bir döngü barındıran tutarlı bir sistem geliştirmiştir. Amacının hakikati kurmak olduğunu sezdiren bu büyük filozof, ortaya koymak istediği hakikatin bilgisinin diğer bilgi alanlarındaki hakikatten farklı olması gerektiğini de vurgulamıştır. Bu hakikat bütünün hakikatidir. Bu düşüncesinden hareketle bütünlükçü bir yapı inşa eden Hegel için bu yapıda insan, tanrısal olana ulaşmaya en yakın olan mükemmel bir varlıktır ve merkezi bir konuma sahiptir. Hegel’in insan anlayışına yer vereceğimiz bu çalışmada onun felsefesine, dünya görüşüne, siyasetine, sanatına yani kısacası düşüncelerine de yer vermemiz gerekmiştir.Anahtar Kelimeler
Hegel, Tin, İnsan, Hegel’de İnsan, Bilinç, Öz-Bilinç.

Kaynakça

Adres :Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü ERZURUM
Telefon :+90 442 666 25 27 - 28 Faks :
Eposta :sbedergi@erzurum.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri