• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Ekim Sayısı

  Kıymetli Bilim İnsanları,
  Dergimizin 9. sayısı, Ekim ayında yayımlanacaktır. Siz kıymetli bilim insanlarından yazıları ile katkıda bulunmak isteyenlerin en geç 15.09.2019 tarihine kadar  https://dergipark.org.tr/etusbed adresinden makalelerini yüklemeleri rica olunur. Saygılarımızla.

  Dergi Editörleri

  Dikkat: 9. sayımız ile birlikte dergimizin tüm işlemleri Dergipark sistemi üzerinden yapılacaktır. Lütfen makalelerinizi oraya yükleyiniz.


  İndeksler

  Dergimiz, 5. sayısı itibari ile ACAR İndeks, SOBİAD Atıf Dizini ve Internation Scientific Indexing (ISI); 6. sayısı itibariyle de CiteFactor Academic Scientific Journals indeksleri tarafından taranmaya başlanmıştır.


  Dergimizin 8. Sayısı

  Değerli Bilim İnsanları,

  Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (ETÜSBED)’nin 8. sayısı 30.04.2019 tarihi itibarıyla yayımlanmıştır.

  8. sayımızda hakem süreçleri tamamlanan 7 araştırma makalesi yer aldı. Bu sayımızda yer alan eski Türk edebiyatı, tarih, iktisat, işletme ve İslam bilimleri ile alakalı makalelerin ilgililere faydalı olmasını arzu ediyoruz.

  Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (ETÜSBED)’nin 8. sayısına makaleleriyle katkı sağlayan değerli bilim insanlarına, hakemlere, dergimizin yönetim ve yayın kurulunda görev yapan bütün arkadaşlarımıza teşekkür eder; makalelerin bilim dünyasına yararlı olmasını temenni ederiz.

   

  Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Akif GÖZİTOK

  Dr. Öğr. Üyesi Oğuzhan EKİNCİ


 • Sayaç
 • Online Ziyaretçi : 59
  Bugün Toplam : 69
  Genel Toplam : 290833

Özet


HANEFİ MEZHEBİNDEKİ ZEVİ’L-ERHAM SINIFININ CAFERİ FIKHI AÇISINDAN MUKAYESELİ TAHLİLİ

Bu makalenin amacı İslam miras hukukunda yer alan zevi’l-erham adlı varis grubunu Hanefî ve Caferî mezhepleri bağlamında araştırmak, aralarındaki benzer ve farklı özellikleri ortaya koymaktır. Bilindiği üzere Caferi mezhebinde pay sahiplerinin tasnifi Sünni fıkhındakinden farklıdır. Bu yüzden adları farklı olsa da her iki mezhebin anlayışında aynı mirasçılar mirastan pay almaktalar. Bununla birlikte, mirasçıların aldıkları paylar arasında miktar bakımından küçük de olsa farklar bulunmaktadır. Bu makalede Caferi mezhebinde Hanefi mezhebindeki zevi`l-erham sınıfına denk gelen varislerin aldığı paylar örneklerle anlatılmıştır.Anahtar Kelimeler
Hanefi mezhebi,Caferi mezhebi, Zevi`l-erham,Miras, Muris, Varis, Farz, Red, Hacb.

Kaynakça

Adres :Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü ERZURUM
Telefon :+90 442 666 25 27 - 28 Faks :
Eposta :sbedergi@erzurum.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri