• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Ekim Sayısı

  Kıymetli Bilim İnsanları,
  Dergimizin 10. sayısı, Nisan ayında yayımlanacaktır. Siz kıymetli bilim insanlarından yazıları ile katkıda bulunmak isteyenlerin en geç 15.03.2020 tarihine kadar  https://dergipark.org.tr/etusbed adresinden makalelerini yüklemeleri rica olunur. Saygılarımızla.

  Dergi Editörleri

  Dikkat: 9. sayımız ile birlikte dergimizin tüm işlemleri Dergipark sistemi üzerinden yapılmaktadır. Lütfen makalelerinizi oraya yükleyiniz.

  Dikkat: Lütfen makalellerinizi dergimizin yazım ve yayın ilkelerine göre düzenleyerek gönderiniz. Aksi takdirde doğrudan reddedilecektir.


  İndeksler

  Dergimiz, 5. sayısı itibari ile ACAR İndeks, SOBİAD Atıf Dizini ve Internation Scientific Indexing (ISI); 6. sayısı itibariyle de CiteFactor Academic Scientific Journals indeksleri tarafından taranmaya başlanmıştır.


  Dergimizin 9. Sayısı

  Değerli Bilim İnsanları,

  Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (ETÜSBED)’nin 9. sayısı 27.10.2019 tarihi itibarıyla yayımlanmıştır.

  9. sayımızda, hakem süreçleri tamamlanan 9 araştırma makalesi yer aldı. Bu sayımızda yer alan edebiyat, eğitim, hukuk, tarih, iktisat, işletme ile alakalı makalelerin ilgililere faydalı olmasını arzu ediyoruz.

  Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (ETÜSBED)’nin 9. sayısına makaleleriyle katkı sağlayan değerli bilim insanlarına, hakemlere, dergimizin yönetim ve yayın kurulunda görev yapan bütün arkadaşlarımıza teşekkür eder; makalelerin bilim dünyasına yararlı olmasını temenni ederiz.

  Doç. Dr. Oğuzhan EKİNCİ

  Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Akif GÖZİTOK


 • Sayaç
 • Online Ziyaretçi : 13
  Bugün Toplam : 57
  Genel Toplam : 331403

Özet


ERZURUM KALESİ VE TABYALARI HAKKINDA BAZI TESPİTLER

MS.4. yüzyılın sonu veya 5. yüzyılın başlarında Doğu Roma İmparatorluğu tarafından, Sasanî sınırına yakın bir yerde inşa edilmiş Erzurum Kalesi, aradan geçen yüzyıllar boyunca, çeşitli milletlerin hâkimiyet mücadelesine sahne olmuş ve bu mücadeleler sırasında büyük yıkımlara uğramış ve bazı dönemlerde neredeyse yeniden inşa edilmiştir. Erzurum Kalesi’nin fiziki durumuna en fazla etki edenler arasında Romalılar, Saltuklular, Selçuklular, Osmanlılar ve Rusları zikretmek mümkündür. Bu yıkım ve yeniden inşa faaliyetlerinin yanı sıra, özellikle Osmanlı Devleti döneminde klasik kale yapısına yeni unsurlar eklenmiştir. Klasik kale ise, İçkale’nin belirli kısımları hariç olmak üzere, yine Osmanlılar döneminde ortadan kalkmıştır. Bu makalede, özellikle Osmanlılar döneminde yaşanan dönüşüm çerçevesinde, Erzurum Kalesi’nin pek bilinmeyen bazı unsurları, elde ettiğimiz yeni belgeler ışığında değerlendirilecektir.Anahtar Kelimeler
Erzurum, kale, sur, kapı, tabya

Kaynakça

Adres :Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü ERZURUM
Telefon :+90 442 666 25 27 - 28 Faks :
Eposta :sbedergi@erzurum.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri