• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Nisan Sayısı

  Kıymetli Bilim İnsanları,
  Dergimizin 8. sayısı, Nisan ayında yayımlanacaktır. Siz kıymetli bilim insanlarından yazıları ile katkıda bulunmak isteyenlerin en geç 01.04.2019 tarihine kadar dergimizin Makale Takip Sistemi'ne makalelerini yüklemeleri rica olunur. Saygılarımızla.

  Dergi Editörleri


  İndeksler

  Dergimiz, 5. sayısı itibari ile ACAR İndeks, SOBİAD Atıf Dizini ve Internation Scientific Indexing (ISI); 6. sayısı itibariyle de CiteFactor Academic Scientific Journals indeksleri tarafından taranmaya başlanmıştır.


  Dergimizin 7. Sayısı

  Değerli Bilim İnsanları,

  Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (ETÜSBED)’nin Özel Sayı olarak çıkarmış olduğu 7. sayısı 31.12.2018 tarihi itibarıyla yayımlanmıştır.

  7. sayımızda hakem süreçlerini tamlayan 9 araştırma makalesi yer aldı. Bu sayımızda yer alan eski Türk edebiyatı, yeni Türk edebiyatı, halk  edebiyatı, tarih, iktisat, işletme ve spor bilimleri ile ilgili makalelerin ilgililere faydalı olmasını arzu ediyoruz.

  Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (ETÜSBED)’nin 7. sayısına makaleleriyle katkı sağlayan değerli bilim insanlarına, hakemlere, dergimizin yönetim ve yayın kurulunda görev yapan bütün arkadaşlarımıza teşekkür eder; makalelerin bilim dünyasına yararlı olmasını temenni ederiz.

  Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Akif GÖZİTOK

  Dr. Öğr. Üyesi Oğuzhan EKİNCİ


 • Sayaç
 • Online Ziyaretçi : 83
  Bugün Toplam : 139
  Genel Toplam : 231731

Özet


YERLİ VE YABANCI SEYYAHLARIN BAYBURT İZLENİMLERİ

Bayburt, tarihi oldukça eskiye dayanan bir yerleşim alanıdır. Kalesi ve Çoruh nehri, şehrin öne çıkan fiziki unsurlardır. Önceleri çok işlek olan Trabzon-Tebriz kara yolu güzergâhında yer almış olması, stratejik önemini artırmıştır. Bu özellikleri nedeniyle Bayburt, XIII. Yüzyıldan itibaren birçok gezginin uğrak yeri olmuştur. XIX. Yüzyılda şehre uğrayan Avrupalı seyyah sayısı oldukça artmıştır. Seyyahların çoğunluğu Trabzon-Gümüşhane yoluyla Bayburt’a uğramışlardır. Şehre uğradığı tespit edilen en eski tarihli seyyah, XIII. yüzyıl sonlarında ziyaretini yapmış olan Venedikli Marco Polo’dur. Batılı seyyahların ziyareti özellikle XIX. Yüzyılda yoğunluk kazanmıştır. Bunlar arasında akla ilk gelen 1813 yılında Bayburt’a uğramış olan John Macdonald Kinneir’dir. Batılı gezginlerin yanı sıra Trabzonlu Aşık Mehmed ve Evliya Çelebi gibi yerli gezginler de Bayburt’u ziyaret etmişlerdir. Bu çalışmada, söz konusu yerli ve yabancı seyyahların Bayburt izlenimleri ele alınmıştır. Bayburt kalesinin fiziki durumu, Çoruh nehrinin şehir ekonomisine katkısı gibi hususlar üzerinde durulmuştur. Ayrıca şehrin sosyal hayatına ve demografik yapısına dair tespitlerine de yer verilmiştir.Anahtar Kelimeler
Bayburt, seyyahlar, Evliya Çelebi, sosyal hayat, demografik yapı

Kaynakça

Adres :Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü ERZURUM
Telefon :+90 442 666 25 27 - 28 Faks :
Eposta :sbedergi@erzurum.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri