• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Aralık Özel Sayısı

  Kıymetli Bilim İnsanları,
  Dergimizin 7. sayısı, Aralık ayında bir Özel Sayı ile yayımlanacaktır. Siz kıymetli bilim insanlarından yazıları ile katkıda bulunmak isteyenlerin en geç 01.12.2018 tarihine kadar dergimizin Makale Takip Sistemi'ne makalelerini yüklemeleri rica olunur. Saygılarımızla.

  Dergi Editörleri


  İndeksler

  Dergimiz, 5. sayısı itibari ile ACAR İndeks, SOBİAD Atıf Dizini ve Internation Scientific Indexing (ISI) indeksleri tarafından taranmaya başlanmıştır.


  Dergimizin 6. Sayısı

  Değerli Bilim İnsanları,

  Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (ETÜSBED)’nin 6. sayısı 31.10.2018 tarihi itibarıyla yayımlanmıştır.

  6. sayımızda hakem süreçlerini tamlayan birisi İngilizce 11 araştırma makalesi yer aldı. Bu sayımızda yer alan eski Türk edebiyatı, Fars edebiyatı, İngiliz edebiyatı, Türk dili, tarih, iktisat, işletme ve spor bilimleri ile ilgili makalelerin ilgililere faydalı olmasını arzu ediyoruz.

  Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (ETÜSBED)’nin 6. sayısına makaleleriyle katkı sağlayan değerli bilim insanlarına, hakemlere, dergimizin yönetim ve yayın kurulunda görev yapan bütün arkadaşlarımıza teşekkür eder; makalelerin bilim dünyasına yararlı olmasını temenni ederiz.

  Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Akif GÖZİTOK

  Dr. Öğr. Üyesi Oğuzhan EKİNCİ


 • Sayaç
 • Online Ziyaretçi : 34
  Bugün Toplam : 140
  Genel Toplam : 201185

Özet


KEMAL TAHİR’İN KURT KANUNU ROMANI ÜZERİNE AŞKIN ÇÖZÜMLEME

Türk toplumunun dünden bugüne taşıdığı somut tarihsel gerçeklikler ile fikir dünyasına şekil veren Kemal Tahir, toplumsal gerçekçi kimliği ile Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Marksist çizgiye kaydıktan sonra, içerisinde yaşanılan toplumu, tüm dinamikleri ile özellikle de tarihi gerçeklikler noktasından açıklama gereğine inanmakla, tarihsel maddeciliği benimsediği söylenebilecek olan Kemal Tahir için roman, Türk toplumunu kendi gerçekleri üzerinde düşünmeye sevk edebilecek, oldukça önemli bir araçtır. Bu anlamda da yakın dönem Osmanlı-Türk siyasi hayatından konusunu alan “Esir Şehrin İnsanları”, “Esir Şehrin Mahpusu”, “Yorgun Savaşçı”, “Kurt Kanunu” ve “Yol Ayrımı” romanları ile Kemal Tahir, hem onlarca kuramsal tezini, hem de siyasi, tarihi, kültürel ve sosyal özellikleriyle Anadolu - Türk insanının tarihsel gerçekliğini, kurmaca dünyaya taşımayı amaç haline getirmiştir ki biz bu çalışmada “Kurt Kanunu” romanını anlatının kaynağı, tarihsel çerçeve ve simgesel düzey üzerinden çözümlemeye çalışacağız.Anahtar Kelimeler
Kemal Tahir, Kurt Kanunu, tarih, simge, kaynak

Kaynakça

Adres :Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü ERZURUM
Telefon :+90 442 666 25 27 - 28 Faks :
Eposta :sbedergi@erzurum.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri