• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Aralık Özel Sayısı

  Kıymetli Bilim İnsanları,
  Dergimizin 7. sayısı, Aralık ayında bir Özel Sayı ile yayımlanacaktır. Siz kıymetli bilim insanlarından yazıları ile katkıda bulunmak isteyenlerin en geç 01.12.2018 tarihine kadar dergimizin Makale Takip Sistemi'ne makalelerini yüklemeleri rica olunur. Saygılarımızla.

  Dergi Editörleri


  İndeksler

  Dergimiz, 5. sayısı itibari ile ACAR İndeks, SOBİAD Atıf Dizini ve Internation Scientific Indexing (ISI) indeksleri tarafından taranmaya başlanmıştır.


  Dergimizin 6. Sayısı

  Değerli Bilim İnsanları,

  Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (ETÜSBED)’nin 6. sayısı 31.10.2018 tarihi itibarıyla yayımlanmıştır.

  6. sayımızda hakem süreçlerini tamlayan birisi İngilizce 11 araştırma makalesi yer aldı. Bu sayımızda yer alan eski Türk edebiyatı, Fars edebiyatı, İngiliz edebiyatı, Türk dili, tarih, iktisat, işletme ve spor bilimleri ile ilgili makalelerin ilgililere faydalı olmasını arzu ediyoruz.

  Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (ETÜSBED)’nin 6. sayısına makaleleriyle katkı sağlayan değerli bilim insanlarına, hakemlere, dergimizin yönetim ve yayın kurulunda görev yapan bütün arkadaşlarımıza teşekkür eder; makalelerin bilim dünyasına yararlı olmasını temenni ederiz.

  Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Akif GÖZİTOK

  Dr. Öğr. Üyesi Oğuzhan EKİNCİ


 • Sayaç
 • Online Ziyaretçi : 28
  Bugün Toplam : 51
  Genel Toplam : 202853

Özet


DEĞİŞEN GÜVENLİK ANLAYIŞI VE KOLLUK EĞİTİMİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR

Günümüzde tüm dünyada güvenlik anlayışı yeniden sorgulanarak, geleceğin güvenlik ortamı tanımlanmaya çalışılmaktadır. Tehdit kavramı ve düşünce kalıplarının değişmesi ve tehdidin yayılması sonucunda karmaşıklık ve belirsizlik olarak nitelendirilen yeni güvenlik ortamında, kolluk kuvvetlerinin de kendilerini yeni bir bakış açısıyla bu ortamın gereklerine göre hazırlamaları gerekmektedir. Aynı şekilde eğitim alanında da birtakım yeni anlayışlar söz konusudur. Bu yeni anlayışların kolluk eğitimine yansıtılması, yeni ortamın gereklerine uygun personelin eğitimine önemli ölçüde katkıda bulunacaktır. Bireyin eğitilmesine yönelik ortaya çıkan yeni anlayışa göre, eğitimde kişi, yer ve zamana bağlılık azalmakta, bilgiyi aktarmaktan ziyade, onu kullanarak yeni bilgiler üretme son derece önem kazanmaktadır. Bu anlayışta öğretenin rolü de sorgulanmakta, ondan öğrencileri bireyselleştirmesi, öğrenciyi zihinsel açıdan zorlaması, düşünmeye sevk etmesi, akıl yürüterek eleştirel düşünme tarzı kazandırması, neden sonuç ilişkileri kurduracak şekilde düşünce ve olguları farklı şekilde ilişkilendirmeye yöneltmesi istenilmektedir. Geleneksel savaşın ötesinde cephesi belli olmayan, siviller ve devlet görevlileri arasındaki sınırları ortadan kaldıran yeni ve değişik bir savaş türünün ortaya çıktığı günümüz ortamında, çalışanlardaki tutku ve yaratıcılığı ve verebileceklerinin en iyisini ortaya çıkaramayan sistemler başarısız olmaktadır. Gelecekteki çatışma ortamlarını yürütecek liderlerin de, belirtilen yeni bakış açısına uygun olarak, öğrenmeyi öğrenmiş, bilgi harekâtını kavrayan, kendi kendine hızlı bir şekilde olayları değerlendirip gerektiğinde yeni ortama uygun kararları alabilen ve uygulayabilen liderler olarak yetiştirilmesi gerekmektedir.Anahtar Kelimeler
Değişen Güvenlik Ortamı, Eğitim, Davranış Değişikliği, Yeni Yaklaşımlar, Öğrenmeyi Öğrenme

Kaynakça

Adres :Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü ERZURUM
Telefon :+90 442 666 25 27 - 28 Faks :
Eposta :sbedergi@erzurum.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri