• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Ekim Sayısı

  Kıymetli Bilim İnsanları,
  Dergimizin 11. sayısı, Ekim ayında yayımlanacaktır. Siz kıymetli bilim insanlarından yazıları ile katkıda bulunmak isteyenlerin en geç 15.09.2020 tarihine kadar  https://dergipark.org.tr/etusbed adresinden makalelerini yüklemeleri rica olunur. Saygılarımızla.

  Dergi Editörleri

  Dikkat: 9. sayımız ile birlikte dergimizin tüm işlemleri Dergipark sistemi üzerinden yapılmaktadır. Lütfen makalelerinizi oraya yükleyiniz.

  Dikkat: Lütfen makalellerinizi dergimizin yazım ve yayın ilkelerine göre düzenleyerek gönderiniz. Aksi takdirde doğrudan reddedilecektir.


  İndeksler

  Dergimiz, 5. sayısı itibari ile ACAR İndeks, SOBİAD Atıf Dizini ve Internation Scientific Indexing (ISI); 6. sayısı itibariyle de CiteFactor Academic Scientific Journals indeksleri tarafından taranmaya başlanmıştır.


  Dergimizin 9. Sayısı

  Değerli Bilim İnsanları,

  Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (ETÜSBED)’nin 10. sayısı 29.04.2020 tarihi itibarıyla yayımlanmıştır. 

  10. sayımızda, hakem süreçleri tamamlanan 6 araştırma makalesi ve 1 tercüme makale yer aldı. Bu sayımızda yer alan edebiyat, hukuk, tarih, iktisat, işletme ile alakalı makalelerin ilgililere faydalı olmasını arzu ediyoruz.

  Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (ETÜSBED)’nin 10. sayısına makaleleriyle katkı sağlayan değerli bilim insanlarına, hakemlere, dergimizin yönetim ve yayın kurulunda görev yapan bütün arkadaşlarımıza teşekkür eder; makalelerin bilim dünyasına yararlı olmasını temenni ederiz.

  Doç. Dr. Oğuzhan EKİNCİ

  Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Akif GÖZİTOK


 • Sayaç
 • Online Ziyaretçi : 11
  Bugün Toplam : 307
  Genel Toplam : 377573

Özet


A CRITIQUE OF SOCIAL SYSTEM IN VIRGINIA WOOLF’S MRS DALLOWAY

Özet Virginia Woolf patriarkinin kadınların beyinlerini ve özgürlüklerini zapt ettiğinin farkındaydı fakat her şeyin başında olan erkek gücünü de yadsıyamazdı. Woolf kaleme aldığı romanlarla sosyal sisteme direk bir saldırıda bulunmamasına rağmen kendi öz benliğini yansıttığı kadın karakterleri sayesinde kadın okuyucularına içlerinde bulundukları sistemin onları nasıl hapsettiğini göstermeyi hedeflemiştir. Woolf’un çağdaşlarının değerlerine göre basit bir anlatım örgüsü bulunan Mrs Dalloway, Woolf’un sisteme karşı öfkesiyle sanatını sentezlediği en güzel örneklerden biridir. Woolf okuyucularına hayattan anlam çıkarmanın ve kendi benliklerini ortaya koymanın yollarını feminist bir propaganda ile değil farklı anlatım teknikleri, yenilikçi dil, ve ironi kullanımıyla zenginleştirdiği modernist hikayeleriyle göstermeye çalışmıştır. Yazılarında statükoya karşı çıkmıyormuş gibi görünse de erkek söylemini yıkan yenilikçi yazımı kadınların maruz kaldığı durumları anlatmanın aracı olmuştur.Anahtar Kelimeler
Virginia Woolf, Mrs Dalloway, Sosyal Sistem, Erkek Söylemi, kadın benliği.

Kaynakça

Adres :Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü ERZURUM
Telefon :+90 442 666 25 27 - 28 Faks :
Eposta :sbedergi@erzurum.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri