• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Aralık Özel Sayısı

  Kıymetli Bilim İnsanları,
  Dergimizin 7. sayısı, Aralık ayında bir Özel Sayı ile yayımlanacaktır. Siz kıymetli bilim insanlarından yazıları ile katkıda bulunmak isteyenlerin en geç 01.12.2018 tarihine kadar dergimizin Makale Takip Sistemi'ne makalelerini yüklemeleri rica olunur. Saygılarımızla.

  Dergi Editörleri


  İndeksler

  Dergimiz, 5. sayısı itibari ile ACAR İndeks, SOBİAD Atıf Dizini ve Internation Scientific Indexing (ISI) indeksleri tarafından taranmaya başlanmıştır.


  Dergimizin 6. Sayısı

  Değerli Bilim İnsanları,

  Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (ETÜSBED)’nin 6. sayısı 31.10.2018 tarihi itibarıyla yayımlanmıştır.

  6. sayımızda hakem süreçlerini tamlayan birisi İngilizce 11 araştırma makalesi yer aldı. Bu sayımızda yer alan eski Türk edebiyatı, Fars edebiyatı, İngiliz edebiyatı, Türk dili, tarih, iktisat, işletme ve spor bilimleri ile ilgili makalelerin ilgililere faydalı olmasını arzu ediyoruz.

  Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (ETÜSBED)’nin 6. sayısına makaleleriyle katkı sağlayan değerli bilim insanlarına, hakemlere, dergimizin yönetim ve yayın kurulunda görev yapan bütün arkadaşlarımıza teşekkür eder; makalelerin bilim dünyasına yararlı olmasını temenni ederiz.

  Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Akif GÖZİTOK

  Dr. Öğr. Üyesi Oğuzhan EKİNCİ


 • Sayaç
 • Online Ziyaretçi : 29
  Bugün Toplam : 140
  Genel Toplam : 201185

Özet


A CRITIQUE OF SOCIAL SYSTEM IN VIRGINIA WOOLF’S MRS DALLOWAY

Özet Virginia Woolf patriarkinin kadınların beyinlerini ve özgürlüklerini zapt ettiğinin farkındaydı fakat her şeyin başında olan erkek gücünü de yadsıyamazdı. Woolf kaleme aldığı romanlarla sosyal sisteme direk bir saldırıda bulunmamasına rağmen kendi öz benliğini yansıttığı kadın karakterleri sayesinde kadın okuyucularına içlerinde bulundukları sistemin onları nasıl hapsettiğini göstermeyi hedeflemiştir. Woolf’un çağdaşlarının değerlerine göre basit bir anlatım örgüsü bulunan Mrs Dalloway, Woolf’un sisteme karşı öfkesiyle sanatını sentezlediği en güzel örneklerden biridir. Woolf okuyucularına hayattan anlam çıkarmanın ve kendi benliklerini ortaya koymanın yollarını feminist bir propaganda ile değil farklı anlatım teknikleri, yenilikçi dil, ve ironi kullanımıyla zenginleştirdiği modernist hikayeleriyle göstermeye çalışmıştır. Yazılarında statükoya karşı çıkmıyormuş gibi görünse de erkek söylemini yıkan yenilikçi yazımı kadınların maruz kaldığı durumları anlatmanın aracı olmuştur.Anahtar Kelimeler
Virginia Woolf, Mrs Dalloway, Sosyal Sistem, Erkek Söylemi, kadın benliği.

Kaynakça

Adres :Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü ERZURUM
Telefon :+90 442 666 25 27 - 28 Faks :
Eposta :sbedergi@erzurum.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri