• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Ekim Sayısı

  Kıymetli Bilim İnsanları,
  Dergimizin 10. sayısı, Nisan ayında yayımlanacaktır. Siz kıymetli bilim insanlarından yazıları ile katkıda bulunmak isteyenlerin en geç 15.03.2020 tarihine kadar  https://dergipark.org.tr/etusbed adresinden makalelerini yüklemeleri rica olunur. Saygılarımızla.

  Dergi Editörleri

  Dikkat: 9. sayımız ile birlikte dergimizin tüm işlemleri Dergipark sistemi üzerinden yapılmaktadır. Lütfen makalelerinizi oraya yükleyiniz.

  Dikkat: Lütfen makalellerinizi dergimizin yazım ve yayın ilkelerine göre düzenleyerek gönderiniz. Aksi takdirde doğrudan reddedilecektir.


  İndeksler

  Dergimiz, 5. sayısı itibari ile ACAR İndeks, SOBİAD Atıf Dizini ve Internation Scientific Indexing (ISI); 6. sayısı itibariyle de CiteFactor Academic Scientific Journals indeksleri tarafından taranmaya başlanmıştır.


  Dergimizin 9. Sayısı

  Değerli Bilim İnsanları,

  Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (ETÜSBED)’nin 9. sayısı 27.10.2019 tarihi itibarıyla yayımlanmıştır.

  9. sayımızda, hakem süreçleri tamamlanan 9 araştırma makalesi yer aldı. Bu sayımızda yer alan edebiyat, eğitim, hukuk, tarih, iktisat, işletme ile alakalı makalelerin ilgililere faydalı olmasını arzu ediyoruz.

  Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (ETÜSBED)’nin 9. sayısına makaleleriyle katkı sağlayan değerli bilim insanlarına, hakemlere, dergimizin yönetim ve yayın kurulunda görev yapan bütün arkadaşlarımıza teşekkür eder; makalelerin bilim dünyasına yararlı olmasını temenni ederiz.

  Doç. Dr. Oğuzhan EKİNCİ

  Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Akif GÖZİTOK


 • Sayaç
 • Online Ziyaretçi : 12
  Bugün Toplam : 60
  Genel Toplam : 331406

MAX HORKHEİMER: RASYONALİZM VE EMPİRİZMİN BİLİMSEL OLARAK ELEŞTİRİSİ
(MAX HORKHEIMER: SCIENTIFIC CRITICISM OF RATIONALISM AND EMPIRISM )

Yazar : Uğur DAŞTAN    
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 3
Sayfa : 45-55
385    381


Özet

Frankfurt Okulu düşünürlerinden Max Horkheimer, genel olarak yirminci yüzyıl bilim felsefesinde pozitivizm eleştirileri ile bilinmektedir. Söz konusu eleştiriler dönem içerinde oldukça yankı uyandırmış ve sonraki düşünürler için esin kaynağı olmuştur. Ancak Horkheimer düşüncesi derinlemesine analiz edildiğinde, pozitivizm eleştirilerinin yanında pozitivizme kaynaklık etmesi bakımından; materyalizm, empirizm ve rasyonalizm gibi anlayışların da detaylı bir tahlili ve eleştirisi ile karşılaşmak mümkündür. Bu eleştirilerde seçilen isimler ve yapılan yorumlar felsefe tarihinde hakikat araştırmaları adına yapılan hataları göstermesi yanında günümüzde bilim insanları için de referans olabilecek açıklamaları içermektedir.Anahtar Kelimeler
M. Horkheimer, bilim felsefesi pozitivizm, materyalizm, empirizm, rasyonalizm

Abstract

Max Horkheimer, who is one of the thinkers of the Frankfurt School, generally known for criticizing positivism on the philosophy of science of the twentieth century. These criticisms create reactions in the course of time and provide the inspiration for his follower. However, when we work through his thought, it is possible to find not only criticisms of positivism but also detailed criticisms and analyzes of materialism, empiricism and rationalism with regard to creating resource to positivism. Philosophers, selected in these criticisms and commentaries on them are significant for understanding failures about truth investigations in the history of philosophy and involve some explanations, which can be reference for scientists nowadays.Keywords
Max Horkheimer, philosophy of science, positivism, materialism, empiricism, rationalism

Adres :Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü ERZURUM
Telefon :+90 442 666 25 27 - 28 Faks :
Eposta :sbedergi@erzurum.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri