• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Ekim Sayısı

  Kıymetli Bilim İnsanları,
  Dergimizin 10. sayısı, Nisan ayında yayımlanacaktır. Siz kıymetli bilim insanlarından yazıları ile katkıda bulunmak isteyenlerin en geç 15.03.2020 tarihine kadar  https://dergipark.org.tr/etusbed adresinden makalelerini yüklemeleri rica olunur. Saygılarımızla.

  Dergi Editörleri

  Dikkat: 9. sayımız ile birlikte dergimizin tüm işlemleri Dergipark sistemi üzerinden yapılmaktadır. Lütfen makalelerinizi oraya yükleyiniz.

  Dikkat: Lütfen makalellerinizi dergimizin yazım ve yayın ilkelerine göre düzenleyerek gönderiniz. Aksi takdirde doğrudan reddedilecektir.


  İndeksler

  Dergimiz, 5. sayısı itibari ile ACAR İndeks, SOBİAD Atıf Dizini ve Internation Scientific Indexing (ISI); 6. sayısı itibariyle de CiteFactor Academic Scientific Journals indeksleri tarafından taranmaya başlanmıştır.


  Dergimizin 9. Sayısı

  Değerli Bilim İnsanları,

  Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (ETÜSBED)’nin 9. sayısı 27.10.2019 tarihi itibarıyla yayımlanmıştır.

  9. sayımızda, hakem süreçleri tamamlanan 9 araştırma makalesi yer aldı. Bu sayımızda yer alan edebiyat, eğitim, hukuk, tarih, iktisat, işletme ile alakalı makalelerin ilgililere faydalı olmasını arzu ediyoruz.

  Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (ETÜSBED)’nin 9. sayısına makaleleriyle katkı sağlayan değerli bilim insanlarına, hakemlere, dergimizin yönetim ve yayın kurulunda görev yapan bütün arkadaşlarımıza teşekkür eder; makalelerin bilim dünyasına yararlı olmasını temenni ederiz.

  Doç. Dr. Oğuzhan EKİNCİ

  Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Akif GÖZİTOK


 • Sayaç
 • Online Ziyaretçi : 14
  Bugün Toplam : 59
  Genel Toplam : 331405

Haçlıların Antakya’yı Zaptına İslam Dünyasının Tepkileri
(The Reactions of the Islamic World to the Capture of Antioch by Crusaders )

Yazar : Serkan ÖZER    
Türü :
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 1
Sayfa : 65-92
388    322


Özet

Türkiye Selçuklu sultanı Süleymanşah tarafından 1085 yılında fethedilen ve Haçlılar doğuya geldiği sırada Selçuklu valisi Yağısıyan’ın hâkimiyetinde bulunan Antakya, Haçlıların mutlak ele geçirmeleri gereken bir şehir idi. Haçlıların Kudüs’e hareketinde Urfa ile beraber Haçlılara geri emniyet sağlayacak olan şehrin kuşatılması ve ihanet yoluyla ele geçirilmesi, Haçlı-Fâtımî ilişkileri bakımından önemli olmakla beraber Müslüman liderlerin Haçlılar karşısındaki tutumları hakkında da önemli ipuçları vermektedir.Anahtar Kelimeler
Antakya, Haçlılar, Türkler, Fâtımîler

Abstract

Antioch, which was conquered by the Sultan of Turkey Seljuk Süleymanşah in 1085 and was in the control of the Seljuk Governor Yağısıyan while the Crusaders were coming to the East, was a city that needed to be certainly captured by the Crusaders. While the siege and seizure of the city through betrayal, which would provide safety behind along with Urfa in the movement of the Crusaders to Jerusalem, is important in respect to Crusader-Fâtimid relations; it gives clue in the attitudes of Muslim leaders towards the Crusaders, as well.Keywords
Antioch, Crusaders, Turks, Fâtimids

Adres :Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü ERZURUM
Telefon :+90 442 666 25 27 - 28 Faks :
Eposta :sbedergi@erzurum.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri