• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Ekim Sayısı

  Kıymetli Bilim İnsanları,
  Dergimizin 10. sayısı, Nisan ayında yayımlanacaktır. Siz kıymetli bilim insanlarından yazıları ile katkıda bulunmak isteyenlerin en geç 15.03.2020 tarihine kadar  https://dergipark.org.tr/etusbed adresinden makalelerini yüklemeleri rica olunur. Saygılarımızla.

  Dergi Editörleri

  Dikkat: 9. sayımız ile birlikte dergimizin tüm işlemleri Dergipark sistemi üzerinden yapılmaktadır. Lütfen makalelerinizi oraya yükleyiniz.

  Dikkat: Lütfen makalellerinizi dergimizin yazım ve yayın ilkelerine göre düzenleyerek gönderiniz. Aksi takdirde doğrudan reddedilecektir.


  İndeksler

  Dergimiz, 5. sayısı itibari ile ACAR İndeks, SOBİAD Atıf Dizini ve Internation Scientific Indexing (ISI); 6. sayısı itibariyle de CiteFactor Academic Scientific Journals indeksleri tarafından taranmaya başlanmıştır.


  Dergimizin 9. Sayısı

  Değerli Bilim İnsanları,

  Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (ETÜSBED)’nin 9. sayısı 27.10.2019 tarihi itibarıyla yayımlanmıştır.

  9. sayımızda, hakem süreçleri tamamlanan 9 araştırma makalesi yer aldı. Bu sayımızda yer alan edebiyat, eğitim, hukuk, tarih, iktisat, işletme ile alakalı makalelerin ilgililere faydalı olmasını arzu ediyoruz.

  Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (ETÜSBED)’nin 9. sayısına makaleleriyle katkı sağlayan değerli bilim insanlarına, hakemlere, dergimizin yönetim ve yayın kurulunda görev yapan bütün arkadaşlarımıza teşekkür eder; makalelerin bilim dünyasına yararlı olmasını temenni ederiz.

  Doç. Dr. Oğuzhan EKİNCİ

  Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Akif GÖZİTOK


 • Sayaç
 • Online Ziyaretçi : 12
  Bugün Toplam : 62
  Genel Toplam : 331408

Erzurum’da Yaşayan Ocak Kültürü I: İkra Kesmek ve Ayare Almak
(Culture of Ocak (Folk Healing) living in Erzurum I: “İkra Kesmek” and “Ayere Almak” )

Yazar : Yusuf Ziya Sümbüllü  M. Emin ALTINIŞIK  
Türü :
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 1
Sayfa : 113-130
364    337


Özet

Çok renkli bir kompozisyonla karşımızda duran Anadolu-Türk halk kültürü içerisinde kendisi gelenekten geleceğe taşıma kapasitesine sahip uygulamalardan biri olan “Halk Hekimliği” ve bu uygulamanın önemli bir alt dalı olan “Ocak Kültürü” çalışmamızın genel çerçevesini oluşturmaktadır. Çalışmamızda, genel anlamda Halk Hekimliği ve Ocak Kültürü hakkında bilgiler verildikten sonra, bu kültürün Anadolu’da güçlü bir şekilde yaşatılmaya devam ettiği Erzurum’daki görüntüsü iki farklı uygulama eşliğinde dikkatlere sunulacaktır.Anahtar Kelimeler
Kültür, gelenek, halk sağlığı, şifa

Abstract

Folk medicine, wich is one of practices that has the capacity of moving it self from tradition to the future within the Anatolian-Turkish folk culture appearing before us ith a colorful composition; and “Ocak Culture (Folk Healing)” which is one of the sub-branches of this practice forms the general framework of our study. In our study, after information about Folk Medicine and Ocak Culture is given in general terms, the image of this culture in Erzurum, which continues its living vigorously in Anatolia will be presented in company with two different applications.Keywords
Culture, tradition, public health, healing

Adres :Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü ERZURUM
Telefon :+90 442 666 25 27 - 28 Faks :
Eposta :sbedergi@erzurum.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri