• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Ekim Sayısı

  Kıymetli Bilim İnsanları,
  Dergimizin 9. sayısı, Ekim ayında yayımlanacaktır. Siz kıymetli bilim insanlarından yazıları ile katkıda bulunmak isteyenlerin en geç 15.09.2019 tarihine kadar  https://dergipark.org.tr/etusbed adresinden makalelerini yüklemeleri rica olunur. Saygılarımızla.

  Dergi Editörleri

  Dikkat: 9. sayımız ile birlikte dergimizin tüm işlemleri Dergipark sistemi üzerinden yapılacaktır. Lütfen makalelerinizi oraya yükleyiniz.


  İndeksler

  Dergimiz, 5. sayısı itibari ile ACAR İndeks, SOBİAD Atıf Dizini ve Internation Scientific Indexing (ISI); 6. sayısı itibariyle de CiteFactor Academic Scientific Journals indeksleri tarafından taranmaya başlanmıştır.


  Dergimizin 8. Sayısı

  Değerli Bilim İnsanları,

  Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (ETÜSBED)’nin 8. sayısı 30.04.2019 tarihi itibarıyla yayımlanmıştır.

  8. sayımızda hakem süreçleri tamamlanan 7 araştırma makalesi yer aldı. Bu sayımızda yer alan eski Türk edebiyatı, tarih, iktisat, işletme ve İslam bilimleri ile alakalı makalelerin ilgililere faydalı olmasını arzu ediyoruz.

  Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (ETÜSBED)’nin 8. sayısına makaleleriyle katkı sağlayan değerli bilim insanlarına, hakemlere, dergimizin yönetim ve yayın kurulunda görev yapan bütün arkadaşlarımıza teşekkür eder; makalelerin bilim dünyasına yararlı olmasını temenni ederiz.

   

  Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Akif GÖZİTOK

  Dr. Öğr. Üyesi Oğuzhan EKİNCİ


 • Sayaç
 • Online Ziyaretçi : 17
  Bugün Toplam : 26
  Genel Toplam : 300043

A CRITIQUE OF SOCIAL SYSTEM IN VIRGINIA WOOLF’S MRS DALLOWAY
(VIRGINIA WOOLF’UN MRS DALLOWAY KİTABINDA SOSYAL SİSTEM KRİTİĞİ )

Yazar : Emel ZORLUOĞLU    
Türü :
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 6
Sayfa : 73-87
321    372


Özet

Özet Virginia Woolf patriarkinin kadınların beyinlerini ve özgürlüklerini zapt ettiğinin farkındaydı fakat her şeyin başında olan erkek gücünü de yadsıyamazdı. Woolf kaleme aldığı romanlarla sosyal sisteme direk bir saldırıda bulunmamasına rağmen kendi öz benliğini yansıttığı kadın karakterleri sayesinde kadın okuyucularına içlerinde bulundukları sistemin onları nasıl hapsettiğini göstermeyi hedeflemiştir. Woolf’un çağdaşlarının değerlerine göre basit bir anlatım örgüsü bulunan Mrs Dalloway, Woolf’un sisteme karşı öfkesiyle sanatını sentezlediği en güzel örneklerden biridir. Woolf okuyucularına hayattan anlam çıkarmanın ve kendi benliklerini ortaya koymanın yollarını feminist bir propaganda ile değil farklı anlatım teknikleri, yenilikçi dil, ve ironi kullanımıyla zenginleştirdiği modernist hikayeleriyle göstermeye çalışmıştır. Yazılarında statükoya karşı çıkmıyormuş gibi görünse de erkek söylemini yıkan yenilikçi yazımı kadınların maruz kaldığı durumları anlatmanın aracı olmuştur.Anahtar Kelimeler
Virginia Woolf, Mrs Dalloway, Sosyal Sistem, Erkek Söylemi, kadın benliği.

Abstract

Virginia Woolf knew that the patriarchy suppressed both women’s mind and freedom; however, she could not ignore male power which was at the helm of everything. Woolf crafted her novels in such a way that while not attacking the social system, she made her female readers aware of their entrapment with her perfectly projected female characters. Mrs Dalloway, a ‘simple’ story according to her contemporaries’ values, becomes one of the best examples in which Woolf synthesised her anger against the social system with the art. Woolf achieved her quest and showed to the reader ways to obtain meaning in life and to realise their identities not through a feminist propaganda but through her buried modernist stories embroidered with her subtle use of narrative techniques, innovative language and use of irony. Whilst her writing superficially maintained the status quo, it also destroyed the masculine discourse and created a revolutionary writing, becoming the vehicle to expose the subjection of women.Keywords
Virginia Woolf, Mrs Dalloway, Social System, masculine discourse, female identity.

Adres :Erzurum Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü ERZURUM
Telefon :+90 442 666 25 27 - 28 Faks :
Eposta :sbedergi@erzurum.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri